KAP1 KAP1
3764
BLOG

1D. Interpretacja zabawy półkulowej

KAP1 KAP1 Rozmaitości Obserwuj notkę 30

W swojej notce tutaj napisałem, że ludzie mają w rzeczywistości dwa połączone ze sobą mózgi:

1D. Interpretacja zabawy półkulowej

  • Lewy, werbalny, odpowiada za logiczne, analityczne myślenie, tworzenie zdań, pracuje cyfrowo, przetwarza informacje liniowo. postrzega szczegóły
  • Prawy - twórczy, pracuje graficznie, analogowo, odpowiada za wyobraźnię i intuicję, poczucie rytmu, przestrzeni, odbiór kolorów, postrzega całościowo.

Jakże obrazowo przedstawiła działanie obu półkul mózgowych, amerykańska neurolog Jill Bolte Taylor, notka i film dostępne tutaj.

Ludzie zwykle w swojej pracy zawodowej i życiu osobistym posługiwać "bardziej" jedną półkulą niż obiema jednocześnie. Statystycznie stwierdzono, że osoby posługujące się głównie lewą półkulą, widzą panią obracającą się w lewo tj. przeciwnie do ruchów wskazówki zegara (test I) i zakładają prawy kciuk na lewy (test II).

1D. Interpretacja zabawy półkulowej

A co do testu III, pisemnego:

  1. Jeśli masz najwięcej punktów w kategorii "a", wykazujesz tendencję do posługiwania się głównie lewą półkulą mózgową.
  2. Jeśli masz najwięcej punktów w kategorii "b", wykazujesz tendencję do posługiwania się głównie prawą półkulą mózgową.
  3. Jeśli masz najwięcej punktów w kategorii "a i b", wykazujesz tendencję do posługiwania się w zintegrowany sposób obiema półkulami mózgowymi.
  4. Jeśli masz prawie tę samą liczbę punktów w kategorii "a" oraz kategorii "b" (nie biorąc pod uwagę kategorii "a i b"), wówczas masz tendencję do posługiwania się każdą z półkul mózgowych do różnych funkcji (dominacja zmienna).
  5. Jeśli różnica punktów między kategoriami "a" oraz "b" wynosi l lub 2, wówczas masz tendencję do posługiwania się raz jedną, raz drugą półkulą mózgową, przy czym jedną z nich faworyzujesz.

Moim zdaniem należy ostrożnie podchodzić do wyników, bo samo stwierdzenie przeze mnie, że to jest test na półkulowość już mogło wpłynąć na wynik. Można chyba temat potraktować jako coś do przemyślenia i zwrócenia większej uwagi na to, w jakich sytuacjach efektywnie działamy. W kolejnej notce rozwinę wątek i dam szerszą interpretację do czego może się przydać wiedza, jak działa nasz mózg.

KAP1
O mnie KAP1

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości